Zdraví a štěstí je přirozené, za určitých podmínek, dokonce napříč přes všechny věkové kategorie, i když dokonce lékaři často tvrdí, že zdravotní problémy, bolesti a nepohyblivost jsou dané věkem. Jenže ve své praxi se setkávám se zoufale nepohyblivými mladými lidmi a klidně vysoce pohyblivými seniory.

Je čím dál modernější mluvit o genetických dispozicích, jenže já jim až tolik nevěřím, bývá to obyčejná omluva neschopnosti pomoct.

Za dlouhou dobu jsem si vytvořil své názory, které opírám o vlastní zkušenosti. Poslední roky se mi podařilo vytvořit vlastní metodiku zacházení s tělem, kterou učím všechny ty, kteří se na mě obrátí, že chtějí s něčím pomoct, nebo něco zlepšit. I kdyby lékařská věda byla dokonalá, znamená to, že můžeme snad s fyzickým tělem špatně zacházet a vůbec nerozumět jeho potřebám?!

Zdraví a štěstí je přirozené, avšak za současných okolností je zapotřebí se učit, aby tomu tak opravdu bylo, protože tělo potřebuje posilovat především, nikoliv svaly, ale své samoopravné schopnosti. To je velký rozdíl v mém přístupu k fyzickému tělu a tím, co se běžně všude nabízí.

Mám vyzkoušeno na nepočítaně zákaznících, že úplně jednoduché způsoby zacházení s tělem pomáhá zbavit aktuálních potíží. Často s nimi udělám na jejich těle úplné minimum z pohledu všech mých možností a mají ihned po bolestech, nebo cítí jejich výrazné zmírnění. Jim tohle minimum stačí, jsou spokojeni a mají za to, že problém byl vyřešen. Z mého pohledu je však všechno úplně jinak.

Nepotřebuji vyprávět , co bolí

Stále častěji se mi stává, že nepotřebuji, aby mi někdo vyprávěl, co ho bolí, kdy a proč. I kdyby ho nic nebolelo, někdy si hned nevzpomene a říká mi to později, tak zjišťuji, že s jeho tělem dělám totéž. Najdu si stejné stažené a ztuhlé svaly, stejně nepohyblivé klouby a celou jeho historií špatného zacházení s vlastním tělem si mohu prolistovávat, jako v knize, přímo na jeho těle a mohu poradit, co s tím zavčas.

Znamená to, že kdo ke mně přišel a pomohl jsem mu s potížemi, že kdyby přišel ke mně dříve, než začaly, tak bych s ním zavčas provedl všechny úkony v předstihu tak, že by k těm potížím ani nedošlo. Bývá to však někdy s podmínkou, že k tomu, aby to bylo trvalé, musel by se chtít naučit jinak zacházet se svým tělem než doposud. Mělo by to být i logické, že potíže si způsobil špatným zacházením s tělem a pokud to dokážeme spolu změnit, žádné takové potíže později nevzniknou. Je až absurdní, když si někdo způsobuje potíže tím, co si myslí, že mu pomáhá s kondicí a zdravím. Ať si nikdo pohodlně nemyslí, že přijdou vždycky jiné a zase jiné potíže. Možné zdokonalování zacházení s tělem může jít vždy v předstihu. Je třeba umět využít té šance, kdy se dá problém vyřešit v zárodku, kdy se ještě nijak akutně neprojevuje, avšak já jej nacházím již jako chronický, který jen zkrátka - ještě - nebolí a nevadí.

Každý je schopen se naučit určité minimum, které pokud se bude na sobě provozovat, alespoň občas, tak to dokáže velikost a dobu nástupu akutního problému značně zmírnit, oddálit i vyloučit. Je zajímavé, že některým stačí poměrně málo dokonce i k tomu, aby se jim zdraví a štěstí udrželo, jako přirozeně, nadále.

O jakou drobnost se to jedná, která tak úžasně pomáhá? Jsou to doteky a cviky, tak jednoduché, že to nepovažuji ani nutné nazývat to masáží a nějakými složitými cviky, nazval bych to spíš pohybovými a dotekovými návyky, které se však v civilizaci vylučují a ten kdo je náhodou má, tak ani neví jaké má štěstí a je právě díky nim zdravější a třeba i výkonnější ve sportu. Musel jsem si dát mnoho práce, abych na to všechno přišel, nic moc si o tom nikde nepřečtete. Pro široké masy je nezbytná osobní výuka, nejde to vyčíst, není zde optimální prostředí pro samouchycení takových postupů a je tedy nutné takovou výukou osobně projít. Prostředí je tu vytvářeno pro snažší uchycení přetěžování a poškozování fyzických těl. Někomu stačí k velkému posunu jen poradenství. Zákazníci, kteří ke mně přichází, jsou velmi různí a různá je také jejich ochota své přirozené schopnosti poznat a použít nejjednodušší způsoby, přestože jde o jejich zdraví a štěstí.

Reiter 26.4.2018