Svaly vás brzdí bez ptaní klidně 50 let a nebudete to vědět, ani vy a ani váše, třeba tlustá kniha "Domácí lékař."  Nejspíš to nikoho nebude příliš zajímat, je to přírodní mechamismus přes, který si příroda řeší své vlastní problémy s živými tvory. Příroda tak má na každého dlouhé prsty, na každou rybu, na každý hmyz i baktérii. Zatímco brždění má setrvačnost a je snadné, odbržďování je komplikovanější.

To, jak se díváte na svět, jak dobře, o tom nakonec rozhodnou vaše svaly.  Změní vám vnímání světa. Svaly vám sice nabízí pocit štěstí, ale snadněji si vás přidrží v mučivém světě triliónu názorů a chybných životních postojů, které jsou plné nenadálých bolestí a potíží.

Zabrzdí vás mnohačetné svalové bloky různé intenzity, kdy svaly vytvoří blok, který vám přiškrtí různé přívody krve, vzduchu, potravin, vylučování a tím vás dokonale a zeširoka odstavuje od dalších pohybů a nakonec nejde hnout ani prstem vleže. Občas dává tělo ochutnávku dokonalé brzdy nějakou akutní nemocí.

Není to jen silná brzda, ale i jemná a nenápadná. Svaly vám změní váš výraz obličeje, někdy se to hodí, aby se podobná individua lépe našla. V normálním životě to rozhodně překáží. Působí to jako nechtěná brzda v rozletu.