Rizika při masážích z nedodržení základních pravidel

jsou zbytečná, to znamená, že je snadné se jim vyhnout a je dobré dodržovat základní pravidla, která jsou přeci jen logická, např. na masáž se nechodí s nachlazením, virózou, (na poradenství to tolik nevadí, když s tím stejně všude běháte, ale na fyzické terapie je zásada, žádná viróza), při závažnějších onemocnění se ptát lékaře, zda je masáž na místě... Další některá pravidla, aby se zákazník vyhnul zbytečným rizikům, když jde na masáž, která by měl znát každý.

Rizika při profesionálních masážích

Těmto rizikům se vyhnout vždycky nelze, prostě dokud se to nestane, člověk neuvěří.

1. Riziko narušení intimity, snad ani nemůže být nikde větší, jak při masáži

Je to dané tím , jak kdo má nastavenou laťku vysoko. První masáž může být klidně přes oblečení a je dobré, když to zákazník řekne hned na začátku, když přijde, že se svlékat nebude, ne snad kvůli kožním potížím, ale že se v životě zásadně nikdy nikde nesvlékne. Je to jedna věta a hned je jasno. Ne všechno se při takové masáži dá pak dělat, ale než aby takový člověk kvůli nejrůznějším intimním důvodům nikdy nepřišel v životě na masáž, tak raději takhle. Doporučuji pak něco volného, nikoliv tvrdé a upnuté rifle a dva pulovry.

Toto riziko však pořád existuje u každého dál a dál, je spojeno nejen s otázkou, jak dalece je třeba se svlékat, ale i s otázkou, kde na těle masáž probíhá a jak. Každý je více méně "nedotknutelný jinde" a ženy více než muži. Bylo pár zákazníků, mužů, kteří měli obrovský problém podsadit pánev na zádech, i když ten cvik provézt uměli. Bylo několik žen, které šokovala masáž krku, mě tedy pak v tom okamžiku také. Ženy, rovněž podsazení pánve, ale ve stoje. Mě naproti tomu šokovalo kdysi zjištění, že asi polovina žen už kolem třicítky neumí podsadit ve stoje vůbec, nebo jen velmi slabě. Vůbec neexistuje, aby to nemělo vliv na partnerský život. Tělocvik se v tomto ukazuje jakoby nikdy žádný nebyl.

Často dostávám zvědavou otázku, jak to na masážích chodí?

Masáže Praha

2. Šokování "nálezy" při masáží

Nečekaně se masáží objeví bolestivá místa, odhalí se různé stupně nepohyblivosti, i u tzv. případů s hypermobilitou. Masér na poprvé nemusí mít potuchy, proč klient přichází, co chce slyšet, co si přišel vyzkoušet, někdy to neví ani on sám. V případě očekávání toho nejpříjemnějšího v životě je nemilé, když je od samého začátku celou hodinu až do konce v jednom kuse šokován. Jedné klientce jsem poradil, ať se její kamarádka s určitými potížemi spojí s nějakým masérem. A ona na to: „A co když natrefí na vola?“

 „Tak ať zkusí dalšího a dalšího a masérku, pak třeba psychologa, psychiatra.... hlavně ať něco dělá zavčas, vlastně ne zavčas, ale odteď“

V dnešní těžké době potřebujeme každý několik poradců na každou věc a co největší péči. Za to by se nikdo stydět neměl. Někteří klienti se chtějí dozvědět o sobě co nejvíce, takže neříkat nic je taky nemožné. Pokud někdo prožije šok, když slyší, že má skoliózu, tak je dobré si uvědomit, že vše má svůj určitý stupeň. Představu, že masáže jsou spojeny vždy jen s něčím krajně příjemným, považuji za nejmarkantnější projev západní nedospělosti.

Příklady z masérské praxe: 1 Jedna studentka fyzioterapie přišla ke mě ze zvědavosti na Dornovu metodu. Na první pohled působila dojmem přetíženého člověka, což se rychle potvrdilo. Šlo průběžně o reakce sotva patrné pro laika, nejprudčeji reagovala, když jsem ji řekl, že má pravou nohu delší o 1,5cm. Zkusil jsem lehce promasírovat kyčelní oblast, tak jak ležela na zádech a přes rifle a noha se za pár vteřin srovnala. Očekával bych spíš radost, úlevu, šlo to srovnat, ale ona se rozbrečela, že má delší nohu. Dohodli jsme se, že ji řeknu o ní, tedy speciálně, něco pozitivního. Byla potěšená a usmívala se až do konce. Byla poslední a když jsem hned na to odjížděl z polikliniky Praha - Michnova, tak jsem ji po 300 metrech náhodou míjel  u přechodu k zastávce Háje, ještě se usmívala a měla velmi dobrou náladu. Šlo o narcistický charakter, kterému se nesmí nic vytknout, i když nešlo o vytýkání, ale o informaci a s dobrým koncem, okamžitou a snadnou nápravou kloubu.

2 Druhá studentka, rovněž zdravotnického zaměření, bohužel také narcistka, neměla problém s jakýmikoliv informacemi, zčásti o sobě již věděla dost. Avšak prudké reakce na sebe nenechaly rovněž dlouho čekat a sice v okamžiku kdy se měla uvolnit a ono to moc nešlo. Nastal blesk, emoce, která už nešla vzít zpět. Hned na to další příležitost ke vzteku (který však zvládla) měla při relaxační masáži zad, byla ji příjemná, ale ona nechtěla cítit nic tak příjemného na zádech, co nemohla ovládnout. Co by za to jiný dal, mít tak citlivá záda?! Při závěrečném rozhovoru bylo jasné, že si půjde vlastní cestou, a že se mnou pro vždy skončila. Je v tom také riziko, sice že bude ke svým problémům přistupovat "pragmaticky chladně".

Uvedl jsem náhodou oba příklady lidí z vysokých škol, protože jsou mladí a měli by být přeci zcela v pořádku, ale nejsou, jsou pod obrovským tlakem, ten tlak deformuje nejspíš nevratně jejich kostru. Jsou nucení žít jen hlavou a své tělo tudíž neznají a jen si o něm dělají nějakou matnou představu.

3. Emoční chlad při masážích, taky problém

 Projít početnou sérií masáží v krátkém sledu, bez emocí znamená, že se jim osoba brání a masáž tímto bráněním se, klesá rapidně na účinnosti. Měla by se rozvíjet přátelská atmosféra, pokud takový rozvoj zadrhává, obvykle se stává masáž rutinní. V předchozím bodě jsou uvedeny dva příklady s emoční krizí, s určitými krizemi by bylo dobré spíš počítat a opravdový pracovní vztah by to narušit v žádném případě nemělo. Oproti takovým emočním krizím tu je emoční chlad. Lidi chtějí být emocionálně chladní a ovládat se. Uvedené příběhy studentek medicíny byly s autentickými silnými emocemi.

4. Problém autodestrukce – při masážích se dá odhalit i více druhů

Někdy mají klienti sklon k ignorování klidového režimu. Pokud upozorňuji na jeho nutnost, považuji to za odmítnutí spolupráce. Obvykle není čas na nějaké vysvětlování, klientům musí stačit dvě slova – klidový režim! Někdy je to zklame a už nepřijdou. 1 Zrovinka když se svěří někdo do péče maséra sérií návštěv, musí klient podniknout "již plánovanou" akci, která obnáší poznávací pěší túru hlavním městem dva dny po sobě po 20km. 2 Podobná varianta autodestrukce - po sebemenším zlepšení dosavadních třeba i dlouholetých potíží, se musí udělat pořádná zátěžová zkouška na vlastní pěst. Taková túra v podzimních horách 12km je naprosto ideální k pořádnému proklepnutí zlepšené kondice. Je zajímavé, že se klienti se svými autodestruktivními záměry nechlubí moc předem. V případech, když se o svých akcích předem zmíní, mé námitky jako jejich maséra zcela ignorují. Takoví klienti přestávají brzy na to chodit a to jsem rád. Ta rizika, že si ublíží svým stylem, za to vůbec nestojí.

5. Problém destrukce maséra

- Masérčina je těžká práce a někdy se např. při srovnávání kloubů jiným může stát, že si vlastní jaksi rozklíží.  Jsou i další problémy, ruce, záda, šlachy…. Občas ke mě přijdou ženy princezničkové postavy a svěří se mi ,že by chtěly samy jednou masírovat, doporučuji jim ihned relaxační masáže, žádné jiné a nikdy nic jiného, a že znám různé masérky a příběhy masérů, některé u toho dokonce i otěhotněly.

6 Žárlivost - a to jsme v Praze a ne na vesnici pěkně prosím

I v Praze je to bohužel velký problém. Partnery na všech stranách by mělo případně uklidnit, že zcela jistě existuje mnohem více lepších zaměstnání s nesrovnatelně lepšími vyhlídkami na vytváření osobních vztahů, než je masérská profese. Vyhlašování, že masérská profese patří ke špičce s takovými zvýšenými příležitostmi, považuji vyloženě za Fake. Daleko více to jsou stálé a ohodnocené vysoké posty. Možná takové nejlepší příležitosti mají úplně všichni, s pravidelným a jistým příjmem tak od 30 000 Kč a více. Při masážích?! Není všechno zlato, co se třpytí. Sám za sebe, možná tohle je nejvhodnější místo k vyjádření tímto směrem, že erotické masáže neprovádím. Dokážu propracovat pánev a dát ji do funkčního vztahu na těle. Je to mnohem více práce, než srovnání kostrče. Málokdy se s tím dá začít po druhé, třetí návštěvě. Zákaznice, někdy v závěru spolupráce chtějí souložit, ale to by se minul náš cíl, kterým je zvýšení orgastické potence. Jiný prostředek, než odblokování s ohledem na to, neznám, dokonce afrodiziaka daleké budoucnosti to sotva kdy zvládnou. Orgastickou potenci si pak užijí se svými současnými nebo budoucími partnery. V porovnání s mým okolím jde o zcela něco jiného. Trochu vím, co se okolo děje, např. při Tantrických masáží se i souloží. Ke mně přišel pár cca 60 let a že manželka chce masáž a že jsou rádi, že jsou u nás na poliklinice Michnova Praha, a že máme masáže zdravotně zaměřené, že se oba bojí erotické masáže, že s tím mají nepříjemné zkušenosti, pochopil jsem, že s dotěrnými nabídkami tohoto druhu. Ale kdo se to bojí, nebo žárlí, nebo obojí? Tomu se nedá ani uvěřit. V 60 letech, s nadváhou, po chemoterapii a odstraněném prsu, s rozsáhlými kožními problémy.... Nechal jsem tam manžela při tom. On mi byl nesmírně vděčný. 

7. Kožní problémy a masáže

U nás se bát nemusíte, ani my se nebojíme kožních problémů. Na masáže chodíme k nám :-), rukavice, vše jednorázové, několik desinfekcí, vše v jedné větě. Na toto téma bych mohl samostatně napsat pojednání,elaborát a traktát. Nevěřili byste.

8. Přenosové situace při masážích

Z hlediska Čínské energetické masáže toho je jasného až moc. Na ochranu proti vlivu negativním energiím nepomůže žádná pomůcka, vůbec nic, někdo má za to, že třeba svíčky. Mám to spíš za vtip, leda to prostě nedělat a jen předepisovat recepty. Někteří zákazníci si myslí, že masér odebere to jejich negativní na sebe a tím je vyléčí, většinou je v takovém případě plná vad i komunikace. Kladných přenosů jsem bohužel moc nezažil, lidi si tu žijí jak v ulitách, v jiných zemích to bude různě jinak. Přenosy záporné jsou důležité jen v případě velmi rozvinuté spolupráce a jsou velkým rizikem. Závažný je také jev, kdy zákazník najde někoho, kdo mu evidentně pomáhá a on to prostě odmítne a hledá jinde, ale to už je jev z kategorie legenda o nekonečné hlouposti člověka.

Závěr- zbytečných rizik, jsou všude i při masážích,

velmi mnoho a po letech praxe se je snažím podle toho i minimalizovat, ale pokud chceme výsledky, je na druhou stranu třeba i odvahy. Přeji tedy všem mým potencionálním zákazníkům na masáž nebo poradenství štěstí na informace, odvahu, zvědavost, touhu snad až nekompromisní touhu se o sobě dozvědět zcela zásadní věci, které vedou na úplně jiný druh osobního růstu, než na jaký jsme v dnešní společnosti zvyklí.

Aktualizace 8.1.2016 , 14.12.2016 Reiter

Kromě masáží, doporučujeme také úpravu stravy, pečivo z domácí pekárny a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy dokáží doslova zázraky.

Další detaily o masážích v případě zájmu jsou k nalezení v našich časopisech.