Při masáži, která je zaměřená na co největší užitek a pomoc, je nejvíc práce s negativním základním principem těla, a sice že se stahuje. Tělo se hroutí do sebe kdykoliv se mu byť jen nepatrně něco znelíbí, a bohužel nezačne nahlas křičet, ale nepatrně ustrne. Toto ustrnutí je mnohem větší během jakékoliv nemoci od nachlazení po nejtěžší nemoci. Nemusí to být ihned vidět na první pohled a už vůbec ne okem laika, ale nejvíce je to vidět v co nejdelším časovém horizontu při procesu stárnutí, kdy se někdy říká, že člověk roste do země. Stahování a hroucení těla probíhá také při enormní zátěži a také při stresu. Trvá-li takový proces dlouho, svaly začínají být přetažené i z pohledu laika a svaly začínají bolet. Laik ovšem základní vlastnost lidského těla se svým hroucením do sebe za nepříznivých okolností vůbec nezná a tedy laik nebude znát důvod proč konkrétně on má stažené svaly a pokud důvod zná, nebude vědět co s tím.


Nepříznivé okolnosti, zhodnoťte svou situaci s námi

- bývají typu něčeho je moc, moc práce, moc zábavy, moc sezení, moc stání. Třeba to nejde změnit, ale je nutné se přizpůsobit. Většina lidí zachází se svým zdravím tak, že varuji před následky dlouho předem.

- Strach = STRES a nemusí být jasného původu. Tělo je bankou na emoce a rozhodují vklady, které převládají. Tělo se nenechá obelhat, stejně jako banka. Jeho majitel může stokrát říkat, že něco dělá pro blaho, že ho to baví např. hra na PC, že se dělá něco pro povinnost nebo s příjemnými emocemi. Každý má individuálně jinak silně vybudované obranné mechanismy a tím je proces hroucení těla brzděn, oddalován a zakrýván. Zkuste říct v bance, že vkládáte dost hodně, ale oni vám to spočítají do haléře přesně. A můžete se divit.

- Žijeme v hloupé době, přes množství informací. Většinou se dnes, při neznalosti jiných metod, vše svaluje na dědičnost. Ono je to jednoduché říct, můžeme vám jen ulevit, to víte, vyléčit se to nedá, protože je to dědičné. Z mého pohledu není třeba hrb na zádech dědičný, ale je silně nakažlivý! Pro někoho víc, pro někoho míň, stejně jako zívání.

Našim hlavním prostředkem je, že víme, jak nejlépe povolit bloky na těle, systémů je dohromady velmi mnoho jak v západní medicíně, tak na východě. Všechny nejsou vhodné pro každého stejně. Máme zde možnost volby z pestré nabídky, která je u nás určitě jako všechno pod silnou taktovkou marketingu. My používáme Čínskou masáž a Dornovu metodu. Největší úspěchy máme v průměru až tak od 10 návštěv a u lidí, kteří chtějí opravdu zapracovat na zlepšení svého vlastního zdraví. Většinou se také jedná o lidi, kteří mají zkušenosti, že celá západní medicína se svým přístupem – „na vše máme lék“ a tucty většinou zbytečných a různě invazivních vyšetření. V udržení přijatelného zdravotního stavu populace to evidentně naprosto selhává. Další samostatnou kategorií jsou zbytečné operace. Nejhorší je, že západní medicína selhává i v prevenci, asi je to tím, že má k dispozici právě jen soubor většinou zbytečných vyšetření, zbytečných prášků včetně.

Zatímco mantrami západní medicíny jsou především léky, vyšetření, mantrami masáží jsou zejména rozpohybovat, povolit a prokrvit, a Čínské masáže dále zejména zprůchodnění drah, odstranění jejich blokád a jiných vlastností. Platí obecně, že dobře se vyznat, při jakékoliv práci vede k úspěchům a není tomu jinak ani v případě maséra. Rozhodující je, že poznáme blok dřív než se projeví jakýmkoliv problémem. Navíc jej během masáží sami ucítíte a seznámíte se s ním.

Masáž je na všechno

Jako by toho nebylo málo, s hroucením těla, tělo ztrácí sílu a to je pozvánkou pro nemoc. Každá nemoc způsobí, jak některé zdroje uvádí, změnu v pohledu na svět, takže onemocní tedy i názory nemocného. Je to velmi důležité a vážné tvrzení. Ještě jinak řečeno, nemocný nemůže mít zdravý názor. Celá psychologie není prakticky ničím jiným, než prací na nemocných názorech pacienta. Určitě to může být pravda, ale žádný nemocný není nemocný pořád stejně, je to proměnlivé. Každá nemoc prochází různými etapami. Svým způsobem není těžké pochopit, o co jde, když má někdo chřipku, tak je známo, že ta bývá spojena se špatnou náladou a kdo by se špatnou náladou, s horečkou, s rýmou, červenými oči atd., měl zdravě optimistický pohled na svět?  Pro mě je stále více neuvěřitelné, jak se může někdo divit, že masáže jsou dobré na všechno. Pořád se najde překvapení, vždyť na to masáž přeci nemůže být. Masáž na chřipku?! Ale ano, masáž na to může být. Tělo produkuje štěstí samo? Ano a masáží vás to i naučíme.

Stačí pochopit základní princip a později v konkrétním případě se od něj opět schizofrenně neodklánět. Masáž je o prokrvení, uvolnění svalů, které jsou v přetažení nebo kompresi, dále o vyrovnání svalového napětí jednoduše o odblokování, to samo vede ke správnému fungování těla a tedy ke zdraví.  Kromě různému stupni potíží existuje i různý stupeň masérského umění.

Péče o tělo není jen kosmetika a dřina ve fitku, když masáž, jaká?

Na masáže se chodí s rozličným očekáváním. Bohužel je časté, že se neznají rozdíly mezi masážemi a neznají se jejich možnosti a omezení. Je dokonce dost lidí, kteří přijdou až po čtyřicítce poprvé v životě na masáž. V našich krajích masáž nemá několik tisíciletí starou tradici, takže není se co divit, že je mnoho těch, co neví jak často a kdy na ní chodit.

Jedna masáž v životě má stejný efekt jako jednou v životě si vyčistit zuby. Mohlo to být sice dokonalé a úžasné, ale jen jednou.

Existuje námitka, že za určitých podmínek si není třeba nikdy v životě zuby čistit a jsou zdravé. Já také nikde netvrdím, že neexistují podmínky, za kterých není nutná žádná masáž ani jiná terapie. Naše současné podmínky se vyznačují tím, že žádná péče není nikdy dostatečná. Senzační nabídky se kupí přes jiné senzace a tak velká část chce jen něco nového vyzkoušet a za něčím se stále honí.

Někdo nemá ani tušení, co je to spolupráce.

Často se na něco ptají a po několika návštěvách mi taky třeba řeknou, že si koupili olej, jako máme my, např. Devatero kvítí, a že je fakt dobrý, moc pomáhá. Někteří jdou ještě dál a vysvětlují mě jak cvik, který samy od sebe dělají nebo chtějí začít, je opravdu dobrý a ten co jsem jim poradil já, moc necvičí, spíš vůbec. Opravdu zajímavá spolupráce, to si můžeme role rovnou obrátit. Spolupráce při masáži hraje roli. Ti co přichází na masáž pro jednorázové nebo občasné odreagování, tak se přeci jen potýkají s otázkami kvality a jak vytěžit možné maximum.

Opravdová spolupráce začíná u zájemců o konkrétní pomoc, kteří si jsou vědomi, že mají velký problém, třeba s pohybovým aparátem (klouby, svaly, kosti, zvětšení poprsí. Zvětšení poprsí zejména při asymetrii, kdy jedno je větší bývá spojeno se skoliózou a řešit tento problém jen vepředu a nikoliv vzadu na páteři, může být příkladem, jak někdo přistupuje k problémům, nenechá si nic vysvětlit a řeší ho sám špatně bez spolupráce. Přístup je někdy větší problém, než samotná práce na těle.

Se správnou aktivitou ze strany klientů je teprve možné začít vážně hovořit o konkrétních problémech a začít je na etapy řešit.

Doplnění 15.4.20016 Reiter "Velké procento zákazníků, kterým pomáhám masážemi, by potřebovali stabilizovat nejprve v partnerském životě, protože místo aby měli ze vztahu pocit štěstí, tak spíš mají stres. Hodně jich ve vztahu ani nežije a je určitě výhodné je k tomu připravit fyzicky a vyzbrojit technicky." Poradenství z hlediska tradiční čínské medicíny v Praze v centru a v Praze 4.