Jak správně rozpoznat příznaky celulitidy: Praktický průvodce

Jak správně rozpoznat příznaky celulitidy: Praktický průvodce

Co to vlastně celulitida je?

Když se řekne "celulitida", většina z nás si představí nechtěné "pomerančové" kůže. Ačkoliv někteří z nás mají možná dojem, že se jedná o něco, co souvisí s moderním životním stylem, tento jev na kůži lidí doprovází už po staletí. Celulitida vzniká, když se tukové buňky v podkožních vrstvách začnou usazovat nepravidelně a vytlačovat nahoru, zatímco kolagenová vlákna, která tato místa udržují na svém místě, slábnou nebo se zkracují. Tento proces vede k tomu, že se kůže začne na povrchu projevovat v neslavné a táhlé "pomerančové kůře". Možná si říkám, že u mně to snad nijak není vidět, ale jak víme, muži také nejsou celulitidě úplně imunní, i když v méně častých případech, protože rozdíl je ve struktuře kolagenových vláken mezi muži a ženami.

Jak poznám, že celulitidu mám?

Zpozorni, jestli v zrcadle na svých stehnech, hýždích nebo jinde na těle vidíš jamky nebo vlnky, které připomínají zmíněný pomerančový povrch. Nejčastější oblasti, kde je možné celulitidu pozorovat, jsou nohy a zadeček, protože tady se ukládá nejvíce tukového vaziva. Nebo stačí sebou trochu zatřást, a pokud vidíš na svých tělesných partiích něco, co připomíná želatinu, mohl bys mít kamaráda nazvaného celulitida. A není to jen o tom, jak to vypadá, ale je to také o tom, jak se cítíš, když se dotkneš postiženého místa – může být trochu tvrdé nebo dokonce bolestivé na stisk. Nu což, ani mně se nevyhnula po rozkošné vánoční nadílce cukroví a štědré večeře. To je tak, když člověk dopustí, aby se z něj stal ambasador dobrého jídla, ha!

Stádium celulitidy a její projevy

Celulitida má několik stádií, a podle nich se může lišit i způsob, jak ji na těle identifikujeme. Na začátku to může být jen mírné vlnění na kůži, které postupem času přechází do pronikavějších a hlubokých jam, když již je kolagenová struktura výrazně oslabená. V začínající fázi může na první pohled pokožka vypadat hladce, ale jakmile do ní šťouchneš nebo stiskneš, hrbolek se objeví jako léčník. Toto mám ověřené a vždy, když si přes své křivky přejedu rukou a ucítím pod kůží ty drobé zvlnění, napadne mě, že je možné, že ty jednohubky u televize a to nekonečné "sedavé kariéry" mají své ehm... velmi viditelné plody.

Faktory, které celulitidu ovlivňují

K těmto mám co říci – genetika, životní styl, strava, nebo hormonální vlivy. Pokud tedy máte v rodině někoho s celulitidou, můžete si pomalu začít rezervovat místo v klubu. Ale vážně, s tím se člověk jen těžko popere, genetika je prostě genetika. Má-li kdo z rodičů na svých křivkách to "půvabné zrníčkování", asi nás to taky nemine. Životní styl je asi nejočividnější příčinou – my městští obyvatelé, co se převážíme z kanceláře domů a naopak, sjíždíme eskalátory i na třech schodech, tím přímo dáváme zelenou pro rozvoj těchto podkožních nepříjemností. Pak tu máme jídlo – fast foody, sladkosti, průmyslově zpracované pokrmy plné chemie, mě to vždycky láká, ale kůže si to pamatuje déle než můj jazyk. A hormonální nerovnováha také může být jedním z klíčových hráčů v tomto nefér boji. Všechno tohle se v našem životě prolíná a každý aspekt má na to, zda bude pokožka hladká či vlnitá, obrovský vliv.

Genetika - málo romantický dědič

Tak, jak máme od rodičů děděné oči nebo vlasovou linii, stejně tak nám mohou darovat i tendenci k celulitidě. Neříkejte mi, že byste raději měli neviditelný kabát než ty sukýnky zhruba kolem břicha. Jenže geny si s námi pěkně hrají a my můžeme jen těžce bojovat s tím, co nám bylo položeno do vínku. A pokud tohle necháme "rozvinout" ve spojení s dalšími faktory, máme jistotu, že brzy budeme mít na pokožce zajímavou texturu.

Životní styl plný oddechu (ne pohybu)

Jsem kluk z města, znáte to, ráno do práce, večer do hospody, o víkendu maraton seriálů. Šedesát sekund pohybu mezi přestupem na metro nepovažuji za dostatečnou fyzickou aktivitu, ale má kůže ano! Tělo vám rychle dá najevo, jestli se mu dostává dostatku cvičení a zdravého pohybu, nebo zda za vás cvičí jen oči, když sledujete nějaké to video s "2-minutovým workoutem pro dokonalé tělo". Možná bych to do těch dvou minut měl stihnout i já, co myslíte?

Strava - naše sladká vina

Máma vždycky říká: "Co do sebe dáš, to se ti i ukáže." A sakra, měla pravdu. Když pomyšlení na tu božskou pizzu nebo čokoládový dortík necháme přerůst v každodenní realitu, nemůžeme se divit, že náš tělesný plášť si začne hledat nové sklady. Tuk někam musí a na bocích a stehnech má vstřícné realitní podmínky k usazení. Čím víc cukru a tuku, tím šťastnější buňky. Ale nezapomínejme, že radost je pouze dočasná, dokud se nekocháme v plné parádě pohledem na své tělesné krivky v zrcadle.

Hormonální houpačka

Jsem muž, ale i my se dostáváme do spárů hormonů, které nám mohou dělat neplechu. V tomto směru mám opravdu respekt k ženám, které to musí balancovat celý život. Estrogen je známý tím, že podporuje ukládání tuků, a protože jeho hladiny kolísají jak na horské dráze, není divu, že se tukové polštářky mohou objevit kdykoliv, kdekoliv. Klidně vám to můžu potvrdit, nejsem hormonální expert, ale vím, že když jsem prožíval stresovější období, zdálo se, jako by i mé tělo chtělo pořádně zapracovat na těch rezervách pro těžké časy.

Boj s celulitidou – je vůbec možný?

Kdybych na to měl jednoduchou odpověď, pravděpodobně bych teď programoval nějaký anti-celulitidový životní simulátor a plaval ve zlatě. Ale realita je taková, že "kouzelná hůlka" pro zbavení se celulitidy jednoduše neexistuje. Naštěstí existují metody a postupy, které mohou přispět ke zlepšení stavu pokožky a pomoci zmírnit její případný další vývoj. Fyzická aktivita je základem, a pokud si chceme udržet hladkou kůži, nemůžeme si dovolit neustálé válení na gauči. A samozřejmě strava – tak trochu má každodenní zkouška. A nezapomeňme na různé krémy, olejčíky, masáže a kosmetické procedury, které mohou být k velké pomoci. Ale ani jedna z těchto metod není zázračná, u každého mohou fungovat jinak a kombinace více přístupů je téměř vždy tím nejlepším řešením.

Běžte nebo plavte, ale hlavně se hýbejte

Tak tohle mi taky nejde lehce, rád bych vám povykládal, jak jsem si s celulitidou poradil úžasným cvičebním plánem, ale moje nejlepší "cvičení" je většinou cesta pro další sáček brambůrků. Přeci jen, když se přinutím vyjít si na procházku nebo strávím pár minut plaváním, mám pocit, že to moje tukové buňky trochu vyděsil. Běhání, plavání, ale i jóga nebo pilates mohou být skvělé zbraně proti těm nevzhledným jamkám. No dobrá, zítra začnu... možná.

Jezme chytře, aneb strava proti celulitidě

Tu a tam si dám nějaký ten salát a pak už jen sleduji, jak mi mizí křivky před očima. Jenže, je to spíš optický klam, vždyť tu obří porci lososa jsem si dal jen proto, že jsem na něj myslel už při objednávání toho salátu! Ale strava hraje v boji s celulitidou velkou roli a je to o tom nalézt tu správnou rovnováhu. Zelenina, ovoce, celozrnné produkty a dostatek vody patří do základního vybavení "proti-celulitidového bojovníka". Zní to sice trochu nudně, ale myslím, že při kombinaci s dobrou chuťovkou tu a tam to dává celkem smysl.

Hydratujte a masírujte své obavy pryč

Prý že krémy a masáže jsou jen placebo efekt pro zklidnění naší duše, ale kdo ví? Moje bývalá přítelkyně byla celulitidě na stopě s všelijakými lahvičkami a tubečkami a její pokožka byla jako z reklamy. Vyzkoušet to tedy může být dobrý nápad. Vlhkost

Napsat komentář