Po spirále, kdy se postupně všechno zhoršuje. Stále více chemie na polích, v potravinách, ve zdravotní péči….Stále více konzumní život, který je spíž vegetace v nouzovém režimu až do stavu zombí. Všechny problémy jsou čím dál větší a civilizace je na hraně propasti, ekologicky, ekonomicky, zdravotně… Na zdraví jednotlivců se to projevuje tak, že od 25 a stále častěji i dříve, je čím dál hůř. Každý lékař potom řekne: „To víte, to je stáří.“ „Musíte se hýbat.“ Vůbec nezohledňují fakt, že i ve stáří lze být zdravý.

Jak by to také mohl zohlednit ze své pozice?  Musí se vědět jak na to, ale ne přeci v rámci zdravotní péče. Navíc je  to o to těžší, potože je úplně jedno jestli se sportuje, cvičí, hýbe. Znám ty různé sportovce od rekreačních po vrcholové dost dobře. Všem musím pomoct úplně stejně a to tím ,že je naučím takové pohyby, ke kterým se se svou aktivitou a někdy až přehnanou, vůbec nedostanou. Svou dosavadní aktivitou dospěly prakticky k různému stupni zablokování a proto ke mně přišli. Celou dobu měli za to, že si ohromně pomáhají a netušili, že se zvětšují jejich bloky až do kritického stádia. Je zajímavé jak si každý z nich myslel jak perfektně rozuměl a jak dobře zvládal své tělo, ale pak se nestačí divit, co všechno u mě objevují a co pomáhá z jejich krize ať už je z jakýchkoliv důvodů.

To je důvod proč se vyhlídky jednotlivců zhoršují, ono se jim totiž zdá, že se pořád nic neděje a najednou KRIZE, BOLEST, BEZ ENERGIE. Najednou, z ničeho nic. On každý posuzuje svůj přístup ze svého úhlu pohledu a myslí si, že problémy vznikají najednou z ničeho nic a do té doby už dělá maximum proto správné. Přesně kvůli té neznalosti a chybám mají všichni jednotlivci v civilizaci zaděláno na krizovější vyhlídky a nikdo je nemíní včas učit něco zásadně jiného, jak tomu včas zabránit. Zatímco dřív, ještě před 5 lety se běžně neuznávalo, že počet rakoviny narůstá. Dnes už se počítá s tím, že rakovinu dostane za život každý třetí. Jak je to možné, když se sportuje a dbá na zdravý životní styl stále více? Jak je možné, že se dopředu neříká, že se to netýká rekreačních sportovců, kterých máme 55%, těch dlouholetých, nebo veganů 3%, prostě nějaké skupiny? Dřív přeci rakovina hrozila hlavně kuřákům, později se přidávali ti s nezdravou stravou… Dnešní novinkou je, že to platí pro všechny, zkrátka každý třetí?! Statistika krizovosti má tedy dramatickou křivku. Neznamená to, že ostatní, co nebudou mít rakovinu, budou zdraví jak rybičky. Všichni ti vyléčení z rakoviny díky super moderní medicíně, která nezná skutečnou prevenci, ale jen včasnější odhalování rakoviny, asi také nepřejdou ihned do stavu ideálu zdraví.

Tyto skupiny, které ohrožené nejsou je těžké vyseparovat z jednoduchého důvodu, nikdo z nich si neuhlídá všechno, co má vliv na celkovou kondici organismu. Říkám to každému zvlášť. Problém je v tom, že každá skupina, sportovci, vegani, jogíni, běžci, plavci, skokani, …. jakákoliv skupina vzniká tím, že tvrdí, že to je recept na zdraví a tím se uzavírá a izoluje. Další nápad je přidat si další izolovanou skupinu a mít pro jistotu třeba 4 , 5. To má být jako ono? Ani náhodou, protože neznají druhy jedů, jejich hromadění v těle a dokonce si nevšímají ani jak se to projevuje. Kolik lidí mi říká jak se cítí skvěle, a když se jich zeptám jestli ví jak se cítí jejich tělo, tak si představte, že to někoho ani nezajímá.