První věc, kterou bych chtěl zdůraznit, je to že kdo chodí po svých nohách, pro něj je Dornova metoda vhodná. Lidi chtějí pořád sami sebe analyzovat a často jsou k tomu nuceni, nakolik je tato a tamta metoda pro ně vhodná a jestli se jim vyplatí a hledají další a další informace. Dělají sami sobě věčného lékaře a zdraví je přitom pořád v nedohlednu. Spoléhat musí víceméně na prvotní informace z reklamy. Pak si koupí knihu a pořád něco cvičí a cvičí… Nabalování množství informací, které musí každý zpracovávat, nebere konce.

Jaké to naše masové snažení přináší výsledky, je možné rychle zjistit podle statistik nemocí. Od 40. až 50. let věku je zdraví u nás naprosto katastrofální. Mnozí tuší správně a mezi ně patřím, že naprosté zdraví by už dávno mohlo být běžnou normou, stejně jako je dnes nemoc. To jak lidi řeší své zdravotní problémy a jak často trpí zbytečně, spíš poukazuje hlavně na to, že dnešní lidi neumí naprosto pracovat s informacemi, nikdo je to nenaučil. Stačí přeci často jen základní info, aby bylo jasné, že např. Dornova metoda je vhodná a do jaké míry jim pomůže s jejich problémem, nemá smysl předem zjišťovat. On si chce každý Dornovu metodu předepsat jako nějaké dvě, tři pilulky, jako lék, tak jak to okoukal z našeho nedokonalého zdravotního systému. Radím něco jiného, přijďte a nechte si Dornovu metodu na sobě provézt.

Nebuďte na sebe jako lékaři, kteří jen čekají na problémy a pak se pořád jen diví, že nic nezabírá. U mě můžete Dornovu metodu využít na dosažení maximální možné funkčnosti vaší páteře, přestože vám nic není a dokonce se cítíte být na vrcholu svých sil a zdraví.

Techniky a postup komplexního ošetření Dornovou metodou

Dornova metoda je nesmírně elegantní soubor zacházení s fyzickým tělem, zejména s kostrou a s klouby. Dornova metoda poskytuje úžasný úhel pohledu na fungování těla zejména z hlediska jeho statiky.

Je zapotřebí si uvědomit jak funguje tělo. Je tu kostra, která by měla nést váhu těla a pokud zde jsou odchylky, tak to způsobuje dlouhodobou zvýšenou námahu přesně na tomto místě a přenáší se dál. Při sportu, nebo při jakékoliv zvýšené námaze, jsou tato místa naprosto neadekvátně přetěžována, přestože to není cítit. Jaké zdravotní komplikace to může způsobit, vám dopředu nikdo neřekne, minimálně to bude jednou bolet a nebude to kvůli stáří, ale kvůli odchylkám ve statice těla.

To že nějaká nemoc vůbec vznikla a její léčba je nejčastěji spojeno s naprostým ignorováním těchto odchylek, naprosto zhroucené páteře. Má praxe Dornovy metody mi dokonale ukázala, že na křivá záda tu panuje celoplošně slepota a to i u lékařů. Vzniká zdání, že křivá záda nejsou problém, jenom proto, že to nebolí hned. Zkrátka všichni máme křivá záda a nečekejme od toho v daleké budoucnosti nic hezkého.

Zdravotní komplikace, při nichž se používá Dornova metoda

Dornova metoda je pro každého, kdo chodí po svých. Pokud někdo svůj pohybový systém zatěžuje více, tak podle toho je dobré ji opakovat. Dornovu metodu je zapotřebí zkusit, nemá cenu o ní moc číst a dělat ji podle obrázků a zkoumat sám na sobě bez praxe. Jinou otázkou je, ke komu jít, protože míra pomoci záleží na schopnostech Dornisty. Strach bych s Dornovy metody neměl, protože kdo ji neumí, tak při dodržení ostatních pravidel, které zkušený masér dodrží, s ní nikdo neublíží, jen pomůže o to méně.

Konkrétní zdravotní komplikace bych lidem neradil, aby chtěli řešit Dornovou metodou. Většina lidí má záda naprosto tuhá, to znamená, že pokud mají zdravotní problém od páteře, který by chtěli podle vlastního uvážení řešit Dornovou metodou, tak budou velice zklamaní, že to nezabralo okamžitě. Důvod je prostý, jedná se o pokročilou degeneraci tkáně. Dornovou metodou je nejdřív nutné v takovém případě zastavit další křivení páteře a nechat tělu trochu času na regeneraci tkáně.

Já osobně navrhuji určitý harmonogram spolupráce. Všichni jsou prolezlí skrz naskrz chronickými potížemi, oni jen nebolí. Nejčastěji Dornovou metodou napravuji přetížené lidi z práce a ze sportu nebo volnočasových aktivit.

Co se stane, když využijete u mě Dornovu metodu na to, aby vaše páteř začala naprosto správně plnit svou funkci?

Rozhodně bych doporučoval každému nečekat na jakékoliv zdravotní komplikace a klidně ke mně může přijít každý, nejlépe naprosto zdráv a navrhnu mu zvyšování kondice daleko lepší, než při sportu a jakékoliv jiné pohybové aktivitě. Respektuji, když někdo chce odstranit jen akutní bolest, ale na druhou stranu je možnost to vzít i obráceně. Někteří hledají, jak na prevenci a nejlepší způsoby se nemají k tomu používat, ty se mají používat jen na bolest?!

Okolnosti, kdy nelze Dornovu metodu provést

Dornova metoda je pro naprosto každého od těch nejmenších, kteří právě začali chodit, beze zbytku. Míra uplatnění Dornovy metody je už věcí Dornisty, do určité míry to jde vždy provézt.

Je možné vynechat poškozené části těla. Pokud má někdo problém na prstech ruky, ale je na vozíku, tak proč to nezkusit a dál se trápit při každodenní činnosti? Takže se setkávám s různými důvody k nedůvěře, že si někdo myslí, že mu to nemůže přece pomoct, když už to má tak hodně, někdo si myslí, že mu nic není. Jiná je zase přeci těhotná, a jiný si zase myslí, že když to všechno nerozcvičí sám, tak je stejně konec.… Jiní hledají cviky na Dornovu metodu v knihách a na internetu a nechtějí slyšet, že schopnosti rostou jen s velkou praxí o tisíci lidech. Samozřejmě nejde třeba spravovat kloub, který ani neexistuje, protože je rozpadlý, nebo když je umělý nebo srostlý. Nejde rovnat obratle při vysokém stupni měknutí kostí. Takže obecně při velmi závažných onemocnění to je obzvlášť na zvážení, byť i lokálně. Samozřejmě také s přihlédnutím na aktuální zdravotní stav, nechodit na Dornovu metodu ani při začínající chřipce.