Dornovu metodu u nás ideálně s Čínskou masáží

Něco bolí? Přijďte hned.

Čekáním až to přejde, nebo léky proti bolestem nezjistíte, zda je možné bolest odstranit manuálně, tj. masáží nebo cvikem. Zde se dovíte proč nečekat až bolest sama přejde.

Každá chronická bolest byla kdysi pouze akutní a tehdy bylo možné chronicitě zabránit (krom pooperační stavy, úrazy, záněty - jak kdy.....)

Bolest bývá způsobena přetížením svalů, nebo posunem kloubů a obratlů.  K posunům na kloubech a páteři dochází z různých důvodů, nejen kvůli špatným pohybům, o kterých se ví, ale také třeba po prudké změně hmotnosti. Během těhotenství a po porodu nebo také po operaci. I v takových neobvyklých případech je u nás náprava rychlá a úleva je znát ihned.


Prevence bolestí a jiných potíží, křivá páteř bolí hned jen vzácně

Dornova metoda sice pomáhá při bolestech, ale nechte si zkontrolovadornova metoda cvikyt páteř preventivně podle typu činností jednou za rok až za 5 let. Pokud si někdo vzpomene za 20 let, nebo se nepřizpůsobí nálezům, tak jak to asi může dopadnout?

"Většinou zákazníci přichází až s bolestí a myslí si, že jedině tak poznají smysl Dornovy metody. "

Jde to však i jinak, protože rovná páteř je výkonnější a odolnější vůči poškození, než různě pokřivená, přestože zatím vůbec nic nebolí. Křivá páteř je náchylná ke zranění svalů, plotének, nervů....

Dornovu metodu i Čínskou masáž doplňujeme doporučenými cviky na doma

a změnou pohybových návyků. Pokud u někoho napravím vybočený obratel, tak nedoporučuji např. předčasně zatěžovat klouby a páteř trhavými pohyby, jako při některých sportech, tancích, některých pracích, apod. Je to otázka svobodné volby a míry nezodpovědnosti k sobě samému.

2 příklady z praxe, jak to ideální není: 1. Někomu spravím bolestivá záda tak, že najdu a srovnám vybočený obratel a pak se dozvím, že si jde večer zalyžovat. Samozřejmě, že rotace při lyžování mohou čerstvě spravený obratel vrátit zpět do špatné polohy, stejně tak případný pád ! 

2. Jiná zákaznice mi po nápravě L4 o 1cm, oznámí, že potřebuje ještě posekat kousek kosou. Hned po té, co jsme došli k závěru, že ji bedra bolí kvůli sekání trávy kosou. Ve svých 75 letech mohla mluvit o štěstí, že to šlo napravit a ještě hned napoprvé.


 

Dornova metoda a její četnost

Četnost docházky u Dornovy metody záleží na tom, jakých cílů se chce dosáhnout. Někdo chce jen odstranit aktuální bolest, tam obvykle stačí u nás 1 nebo 2 návštěvy.

Pro sportovce je Dornova metoda vhodná s masáží podle potíží a zátěže i několikrát týdně

Nevěřte úspěšným sportovcům slogany typu :" To zvládneš, musíš dřít na hranici svých možností. Nikdy nepolevuj...... Bez pravidelného servisu těla je to holý nesmysl.

"Sportovci mnohdy netuší, že se dřou zbytečně, že pouhým sladěním kloubů, páteře se lepší koordinace, tj. účinnost pohybů. "

"Začněte s doporučenými cviky dřív, než něco začne bolet. S doporučenými a aktuálními, ne co vás zrovna napadne."

Vhodné a aktuální cviky si sami určíte těžko, když si na záda nevidíte a ty co byly vhodné před rokem, tak už dávno nemusí být aktuální.

Jeden těžší příklad z praxe: 40 letá žena si ztěžovala na dlouholeté bolesti v bedrech, příčinou bylo sedavé zaměstnání a několikrát týdně tréningy s komplikovanou jednostrannou polohou zatěžující právě bedra a velká zátěž doma. Jednalo se o mírnou lordózu a mírnou skoliózu beder, bedra byla velmi zatuhlá v jeden homogenní blok. Pomohlo až 10 návštěv systematického povolování celé páteře a hlavně bedra. Bolest zmizela, skolióza se srovnala, lordóza zůstala. Jednalo se o sportovkyni, která se neomezovala. Byla tam uváděna permanentní značná stresová zátěž z páce i z domova. Dvakrát po půl roce se potvrdil setrvalý zlepšený stav.

Pokud sportujete s křivou páteří, nebo ji jinak přetěžujete, Dornova metoda jednou za měsíc může být málo.

Sportování by se mělo vynechat, když je problém s páteří, nějaké přizpůsobení by mělo být, ale sportovci si do toho nechají málokdy "kecat." S některými případy nechci mít nic společného, jindy se snažím dělat maximum.


Někdo chce zmenšit, nebo odstranit trvalou chronickou bolest, většinou je to spojeno s celkovou tuhostí a někdy až vyčerpaností organismu. Jen málokdy lze takovou bolest odstranit na pár návštěv natrvalo.

Někdo jiný chce srovnat držení těla, aby lépe vypadal 

a zlepšil i subjektivní vnímání těla. Dokonce i u mladých lidí kolem 25 let většinou jde o dlouholetý problém chronicky špatného držení těla. Kdo chce udělat konec s hrbením se, kroucením se, s deformacemi nohou aj. tak si musí udělat jasno v tom, že to bude tím náročnější, čím déle vizuální problém trval.

Dornova metoda cvičení

Mám zkušenosti, že vybočení do stran jednotlivých obratlů a skolióz se spravuje snadněji a rychleji, než hrbení se a lordózy, tj. prohnutí v zádech dole. Lordóza krční páteře má velký vliv na fungování celého těla a její náprava rozhodně nepatří k nejrychlejším. Je to nejspíš proto, že hrby a lordózy trvají déle a později způsobí vyhnutí do strany. Ale nejen to. Tělo má z nejrůznějších důvodů tendenci je záměrně a silově prohlubovat. Někdy je to vnímáno jako úlevová poloha, poloha je pohodlná.

"Je zajímavé, že si i laik okamžitě dokáže všimnout, když má někdo rovný krk, ale na krční lordózu má vypěstovanou naprostou slepotu."

 Dornova metoda, stávají se zázraky, 

že něco bolelo roky a náhle konečně obrovská úleva. V jednom případě po 20. letech nepřetržitých bolestí zad je to po dvou návštěvách o 90% lepší.

Šance na takový zázrak je cca 0,1%

Rychlost postupu zlepšování kondice záleží nejčastěji na dosaženém stupni spolupráce i při Dornově metodě.

Podle návodů z internetu sami nemůžete docílit totéž jak u někoho s praxí.

Nedělejte  Dornovu metodu se sousedkou

Ani podle obrázků. Je to nesmysl. To byste nemuseli ani nikoho hledat podle velikosti praxe. Jiný chce zase Dornovu metodu jedině od lékaře. Je to jemná terapie, žádná operace, úspěch závisí na zručnosti a při dodržení základních pravidel, nelze ublížit. Strach by měl být spíš z odkládání Dornovy metody, než přímo z ní. Pokud zvažujete jít poprvé na masáž, jsme na Praze 11 a já také na Praze 2, Další informace a kontraindikace jsou v části poprvé na masáž. U Dornovy metody je obzvlášť nezbytné zmínit měknutí kostí pokud je, protože tlak na kosti je někdy větší než při masáži .

akt. 27.12.15 Reiter