Žijeme v době, kdy se pomalu shromažďují důležité informace z celého světa a nabízí se prakticky každému. Je to složitý a docela bolestivý proces. V Číně již došlo ke konfrontaci západní a jejich medicíny. Rychle zjistili, že západní medicína zdaleka nedokáže vyřešit vše a tak tu svou udržují nadále ve veliké vážnosti. Není tedy divu, že v Číně existují kliniky, kde se používají masérské techniky na uzdravení těla z nejrůznějších poruch, jako je třeba obezita, nebo syndrom vyhoření, nadměrná potivost, veškeré dysfunkce vnitřních orgánů jako např. zánět ledvin, močového měchýře, vysoký krevní tlak, impotence, předčasná ejakulace a vše další až po rakovinu. Teorie Taoismu si troufá směle tvrdit, že vše souvisí nejdříve s kondicí a při jejím delším hroucení ji prolomí nemoc, nikoliv obráceně, to už jde jen o setrvačné pochody, že s nemocí klesá kondice dál.

Na západě se tohle zatím nejvíce chápe v oboru Psychosomatika, ale většina lidí nechápe, samoléčivé funkce těla a když se budete ptát odbotníků, tak záleží na koho natrefíte. U nás je to bohužel tak, že se celou dobu chrápe a pak všichni blázní až když se provalí nějaká nemoc, nebo výrazná dysfunkce orgánu, nebo pohybového aparátu. Rady a typy ke zdravému životnímu stylu aby se nemocem a nepříjemným bolestem a dysfunkcím těla předešlo jsou u nás zase podle toho na koho natrefíte. Rady typu hýbejte se a sportování, nemohou Tuině konkurovat.

Do určité míry se masérskými technikami řeší i infekce. V naších podmínkách jde vždy o míru komplikací, případně nemoci, ale spíše jde o chronicitu nebo sklon těla k nákazám

Největší síla Čínské masáže spočívá v prevenci, to znamená nečekat až někdy nějaká nemoc propukne.

Čínská masáž je těžká na provádění i na naučení a proto tak dlouho trvalo, než se dostala právě třeba do Prahy. U nás ji nabízíme v dostupnosti metra na Praze 4. Masáže a jiné služby provádí Reiter i v Praze v centru.

12.7.2015 Reiter