Přesná hranice mezi doteky a již masáží neexistuje.

Proto jsou kvalitní masáže především uměním doteku. Přesně takové doteky potřebuje každý od narození denně a dál a dál každý den. Při nedostatku doteků se dostává do potíží psychika a pak i tělo. U malých dětí je možné vidět, jak mohou tyto potíže rychle eskalovat.

Některé matky vůbec nedokáží samy rozpoznat, kdy už zachází s dítětem špatně, ať už polohy těla, nebo právě co se týká doteků např. při provádění hygieny nebo při usměrňování v pohybech.

Je těžké neztratit vždy trpělivost, ale mám tady na mysli, když ani netuší, že dítě drží ve špatné poloze, nebo že už jsou hrubé, a že je to špatně. Myslí si třeba, že to jejich dítě musí vydržet, aby nebylo rozmazlované, nebo že brečí tak jako tak.

Většina lidí nemá problém, že by byla zrovna rozmazlována, včetně dětí,

ale většina má právě opačný problém, jsou nepochopeni a přehlíženi a mají celoživotní nedostatek kvalitních doteků.  Rozmazlování když už, tak obvykle vypadá tak, že matky nebo osoby pečující o dítě, jednou něco zakážou a pak to jako, že jsou hodné a to samé najednou dovolí. Je to však z důvodu nedůslednosti, vlastní pohodlnosti nebo možná, že si zrovna uvědomili, že nemusí být až tak tvrdé.