Nabízím zcela jiné postupy, než na které si dnes lidi teprve zvykají,

Na výběr je čím dál více terapií, na jednu stranu je to dobře, znamená to, že se lidi zajímají a poznávají. Na druhou stranu je to pomalý vývoj v rámci systému a ať se na mně nikdo nezlobí tento vývoj bude zdlouhavý a plný zklamání, protože je to všechno zaměřeno hlavně na pomoc a to je od začátku chybně uchopený problém. To samé platí pro masáže, zájemci něco zkouší a systém je schopen, tím jak funguje, vytvořit přehršle nabídek pro nesčetné druhy masáží. Masáže jsou u nás mladým oborem a tak pořád ještě ke mně někdo přijde v padesáti poprvé v životě na masáž. Množí se počty těch, co chodí pravidelně dlouhé roky s různou frekvencí. Někdo si řekne jakou masáž, ale záleží na tom jaká se zvolí pro aktuální situaci. Vy si nějakou zvolíte, ale stejně dopředu nevíte jak hodně bude intenzivní, jak hloubková, jak hodně relaxační, jak hodně pomůže.

Tolerance na masáže je napříč celou populací u všech mnohem nižší, než si kdo myslí, že je k masáži tolerantní.

Pak k tomu kolísá aktuální tolerance i dlouhodobá a pokud si to zákazník všechno bude řídit sám, bez důkladné komunikace s maséry, tak se v tom v životě nevyzná. V tom všem je rozhodující zkušenost maséra, včetně té komunikace. V každém případě to může vždy připomínat klasickou masáž. Na první návštěvu, pokud se nejedná o odůvodněnou žádost a akutní potřebu, tak zásadně nedělám dost věcí, které jse učí na kurzu a jsou jinde běžné. Po zkušenostech už ne. Např. masáž břicha, odblokování pánve, hrudníku, kostře...přináší to jen málo užitku, i když jde o navyklého zákazníka. U některých citlivých, obvykle jsou to mladý lidi, jsem obzvlášť opatrný, u nich docílím minimálním pokrytí jejich těla masáží, maximální možné a perfektní výsledky. Někdy se musí vytvořit na těle příhodné podmínky a zjistil jsem, že k tomu někdy pomáhá 7 denní dieta. Cviky jdou lépe. Dnes je ohromně moderní cvičit, ale často radím tohle a tohle necvičte, aktuálně vás to jen zatěžuje. Někteří si myslí, že se musí pořád hýbat a nejlépe cvičit. Život nemá být cvičení, ani nějakou fyzioterapií, i když to dobře vypadá. Kombinací masáží a cvičením uschopňuji pro nové fyzické schopnosti, které byli dříve naprosto nemožné. Je proto zapotřebí správné načasování postupů, nejen jimi tak nějak projít. Každá metoda má jen určitý potenciál, který se jednou vyčerpá a proto

je zapotřebí načasování pro získání násobků v účinnosti.

Jinak je třeba zrovna dieta kolikrát úplně k ničemu. Nikam to člověka neposune, ty lidi se pořád jen trápí, že to nesmí a to nesmí a hrbí se pořád stejně. Někdo si může dokonce zvyknout na tvrdý režim, ale pak přijde strop a nic se neděje a z dlouhodobého hlediska se jede opět po spirále k horšímu.