Všeobecné se dá říct, že stárnutí se vyspělá civilizace bojí jako čert kříže. Prakticky jde o kult mladosti, svěžesti, módy, lesku, slávy a dizajnu. Je to výchovou, ve které jde o záměrné maximalizování konzumu o výrobky, které jsou věčně čerstvé, mladé, hezké a to jednoduchou fintou, že jsou často měněny.

Lidi se vnímají stejně, chtějí být věčně mladí a jsou schopni proto dělat maximum, pokud jim zbudou síly. Jsou schopni za to utrácet tím víc, čím víc vydělají.

Dá se zrychlené stárnutí odhalit dříve, než se projeví na těle esteticky?

Na pár výjimek, ano.

 Je to totiž způsobeno stresem. Nositel si jej nemusí přiznat.

Kde se pořád bere stres? Zrychlené stárnutí je způsobeno neuvědoměním si vlastního těla a jeho potřeb, nebo jejich ignorováním.

Přišel ke mně jeden již známý zákazník, švýcarský doktor biologie, který mluví plynně 3 jazyky, ale ne Česky, přestože si Prahu velmi oblíbil. Je na svůj důchodový věk vitální, hodně cestuje po Evropě i po světě, je velmi zábavný. S ledasčím jsem mu už pomohl, a proto ke mně jednou za čas rád zajde. Vyprávěl mi spontánně o tom, jak se často mluví o tom že jsou lidi ve stresu, ale že  on nic takového vůbec nepozoruje, že o stresu se dá mluvit maximálně jen v případě, když jsou lidi v nějakém nárazovém vypětí, třeba pracovním, ale jinak přeci nemůže být tolik pořád o stresu řeč, vždyť je všechno v pohodě a krásné a všichni jsou v pohodě.

Tak sem mu vyprávěl o jednom 20 letém studentovi z pražské Volhy na jižním Městě, kterého jsem už znal z předchozích pěti půl hodinových návštěv. Rovnal jsem mu skoliózu a ta byla už v pořádku, jen to chtělo zopakovat. V ten den ovšem nebylo možné pokračovat, měl zrovna zkouškové období, byl nervózní, roztěkaný, nesoustředěný a nemohl se fyzicky uvolnit. Byl v totálním stresu, krátce před nějakým kolapsem. To všechno si nijak zvlášť neuvědomoval, považoval to za normální stav, jen cítil napětí v hlavě, jak řekl. Že by to mělo být až tak špatné, zvláštní, to neměl tušení. Musím říct, že bych si toho také nevšiml, když zrovna přišel, al až když jsem ho začal uvolňovat Čínskou masáží, hledal jsem aktuální bloky, měl je různě po těle a zajímavé bylo, že největší měl na hlavě, tj. měl bolestivou, staženou kůži na komplet celé hlavě. Masáž hlavy byla bolestivá. Všechno se podařilo masáží a podotýkám i díky zdařilé komunikací uvolnit a dostat jej do normálu, tak jak jej znám za 15 minut a pak teprve byl připraven na pokračování v naší práci na skolióze.

 Je třeba podotknou, že šlo o 20. letého studenta ve vynikající fyzické kondici a přišel ke mně, protože měl jedno rameno o 3cm níž už několik let, což viděl v zrcadle, věděl, že má skoliózu páteře už od dětství a občas ho bolí záda, ale hlavně že by chtěl záda srovnat.

Tento stres, který si lidi ani neuvědomují a přitom se projevuje fyzicky, tak má vliv na orgány a dlouhodobě poškozuje zdraví nejrůznějšími způsoby, podle individuálních dispozic. Např . opravdu jen příklad , může to být cokoliv, snížení imunity, sklon ke chřipkám a virózám, zhoršení zraku, zvýšení krevního tlaku, trávicí potíže, bolesti, problémy s dýcháním , u mladých žen problémy s nerovnoměrným ukládáním tuků , obvykle kolem pánve a na nohách. Z hlediska čínské medicíny je to pochopitelné naprosto a nemá to nic společného s přirozeností a genetikou žen. Je to počátek nemocí orgánů v pánvi, jinak to není počátek, ale pokročilý stav degenerace. Mají k tomu sklon, ale nemá smysl to vysvětlovat geneticky, to by nemohly u nás existovat štíhlé ženy, samy od sebe a celé národy štíhlých žen, třeba Japonky. Tam kde se neumí, masově neumí zacházet s tělem, tam jsou lidi s nadváhou. Největším důvodem k přibírání na váze je stres, který však vězí v podvědomí, protože uvědomění vlastního těla je slabé. Uvědomění si vlastního těla podle těchto měřítek není vůbec jednoduché ani pro lidi, kteří denně pracují na uvolnění, cvičí třeba jógu, roky a přesto je vždycky přistihnu někde v napětí. 

Naší návštěvě, jsem dokázal, nikoliv že opravdový stres je vzácný, ale pravý opak je pravdou, drtivá většina lidí v civilizaci právě v každodenním shonu je v permanentním nebezpečném stresu, aniž by o tom měla nejmenší tušení a jejich problém je už chronický.

Vágní nesystematické snahy nemohou člověka ze stresu vyvézt, takže veškeré snahy, zážitky, dovolené, potravinové doplňky..... jsou jen pastičkami na další dávky stresu, pořád se něco shání.

Stres z pohledu masáží a poradenství podle TČM

je zajímavé, že partneři v soužití se mnohem častěji navzájem dobíjí stresem, aby se ho zbavovali.

Takzvaně ve dvou se to lépe táhne. Prosím vás, to je jen vtip, tomu vůbec nevěřte.

Stres, ten nenápadný, v podvědomí je nezvládnutelný. Člověk by se musel stát mistrem, jo, pár jich Praze bude. Nějaké přehlížení, bagatelizování, zážitky, sugerování si opaku, nějaké prostocviky ..... ani zamilování, absolutně vůbec dlouhodobě nepomáhá. Proč to nepomáhá a proč to může být jen řetěz negativních zkušeností zde: Jak se seznámit s mužem. 

Většinou začnou lidi shánět pomoc po doktorech s chronickými potížemi plus aktuálně akutními, ty lze potlačit a jede se postaru dál. Tak zjistí, že dokud pracují a žijí, tak krom nějakého léku žádnou péči nepotřebují. Mnozí až po opakovaných špatných zkušenostech začnou hledat alternativní způsoby. Upozorňuji, že o žádnou prevenci v této fázi už nejde, veškerý čas byl promrhán, nyní jde o léčbu již navrstvených chronických potíží.