Obličej

je částí těla, která je nejvíce vystavovaná na veřejnosti. Nám se zde však nejedná o výrobu hezkých obličejíků, i když to někoho může zvýhodnit, nebo to má někdo dokonce za profesionální nezbytnost. My se obličej díváme z celostního hlediska, takže nás daleko víc zajímá, že se na něm nachází všechny dráhy těla a to konkrétně na uších, na očích a na jazyku.  Je to příliš mnoho, než aby to nemělo obrovské praktické dopady. Na všech uvedených místech lze diagnostikovat celkový tělesný stav.

Účelem masáže obličeje

je asi nejčastěji aplikace kosmetických přípravků, někdy jde o zmírnění až odstranění otoků, vrásek, uvolnění svalů, které mohou způsobovat funkční potíže nebo "jen" zatuhnutí mimiky. Bylo již vymyšleno mnoho názvů a technik pro masáže obličeje, asi byl mnohokrát spuštěn nějaký boom, ale jakékoliv ustrnutí na jedné technice vždy přináší zevšednění a nakonec nezájem. Na jednu stranu je to škoda, ale na druhou stranu se v delším časovém horizontu udrží spíš praktičnost, než módní výstřely a to je zase dobře.

 Masáž obličeje do 4 vrstev

Povrch kůže se ošetřuje olejem nebo nejrůznější kosmetikou, protože kosmetika se vyrábí s nejrůznějších nepřehledných spložek, přídavků a podsložek a je zřejmě z různých koncentrátů atd, tak jsme si oblíbili zcela jednoznačně některé druhy olejů. Od jedné nezávislé kosmetičky jsme získali slovní ubezpečení, že jsme se rozhodli velice správně.

Lymfatická část je různě hustou sítí po celém těle a v těle, která se velmi výrazně stará o to, aby nikde nevznikaly otoky. Ke správnému ovlivnění lymfy je zapotřebí určité vzručnosti a praxe.

Svalová část se vyznačuje největší schopností vyjadřovat emoce a dokáže vykouzlit např. krásné úsměvy nebo vytvořit tvrdé rysy až hluboké brázdy přes celý obličej, u těch co nemají otoky je to více znát jako křečovitost. Může být způsobena nevhodnými podmínkami, přepracovaností, aj.

Kosterní částí jsou myšleny dutiny, mnoho svalů je nepřístupných pro jakoukoliv masáž, ale přesto existují techniky na ovlivnění. Buď akupresurně nepřímo a nebo např. tepelně nebo např. cviky.