Každý potřebuje a chce něco jiného. Nejhorší je když někdo ani neví , co vlastně chce. Celé davy si myslí, že masáž musí pořádně bolet, jinak to není masáž ,ale hlazení. Jiné davy zase, že masáž musí být vždy velmi příjemná. Přátelé, to je všechno špatně.

"Všechno se v životě začíná komplikovat při nedostatku kvalitních doteků."

Nejvíc je to vidět u dětí. Pokud se jim nedostane kvalitní, kontaktní mateřské péče, vzniknou poruchy a mohou zanechat stopu ve vývoji.

Přečtěte si: Kam bych já osobně pravidelně chodil na masáže?

Co s takovým názorem, že masáž musí ulevit od bolesti napoprvé? 

Masáže jsou prý uměním

"Každý se může naučit malovat ,ale malířů jako Picasso je jen málo, každý se může naučit masírovat, ale........ jak to tedy je?"

Kvalitní masáž

z odborného hlediska nemůže být taková masáž jen jedna za život, očekávat , že vyřeší všechny problémy v životě a ještě si ji dokonce i ohromně užít. Je to stejný nesmysl, jako jednou za život se kvalitně najíst, jednou za život si velmi kvalitně jednou pro vždy vyčistit zuby a ještě si to užít atd. Na kvalitní masáž musí být nejmíň dva a oba na ni musí být připraveni. Auto masáž (ani jakékoliv cvičení, protahování ani žádný sport) toho nemůže nikdy docílit tolik, co při dobré spolupráci dvou při masážích.

Když se řekne, že kvalitní masáž potřebuje každý denně, většina nebude chápat. Když se řekne, že každý se potřebujeme denně kvalitně najíst, a že potřebujeme doteky, to už pochopí a uzná více lidí.

Masér a klient - vytváří vztah, kvalitní masáž bez vztahu - vyloučeno

 Je to především pracovní vztah, něco jako vztah mezi trenérem a trénujícím, ale pozor je to víc, jedná se tu o velmi kontaktní činnost, víc než s někým kdo vám něco předcvičuje nebo jen radí. Tato činnost vytváří vzájemné interakce mnohem intenzivněji a tyto se musí vzájemně konstruktivně vyvíjet, pokud mají být výsledky stále lepší a více něž jen dobré.

Vztahy při masážích jsou stejně komplikované jako vztahy v běžném životě

není snadné dosáhnout atmosféry vděčnosti a přátelství ani přes již zažité a získané dobré zkušenosti a zlepšení fyzického stavu. Kde tato atmosféra nevládne, tak obvykle různě rychle opadne i zájem o masáž a zájem cokoliv společně dál řešit.

Hodně dělá také doba. Lidi si chtějí i sami sobě dělat managera.

Lidi jsou dnes vedeni spíše k samostatnosti, k vyhraněné individualitě a k tomu, aby se vztahům vyhýbaly, protože jsou problematické, komplikované a plné různých nebezpečí. Mají sklon být při jakékoliv spolupráci odtažití a dělat si vše po svém. Spolupráci berou nanejvýš asi tak jako jako fotbal. Buď se s někým domluví na hře a při sebemenším problému ne, nic se neděje, jde se dál. Problémy se obecně řeší, až když už se nedají přehlédnout a dál ignorovat. To je jediný důvod, proč je tolik lidí přivedeno do široka rozevřené náruče farmacie a takzvaně na práškách.

Chci v Praze zaujmout zákazníky, kteří mají na své tělo vyšší požadavky, než aby jen nebolelo.

První masáž je určitě jiná než další. Postupuje se od toho , co bolí nejvíc k tomu, co se necítilo. Bolesti na různých místech tak mizí postupně a nevrací se podle chronicity a celkového stavu. Běžně se tělo musí rozhýbat i cviky, ale to co lidi cvičí sami je buď bez výsledků,  nebo k ničemu ve vztahu k jejich problémům a také si někdy cvičením sami škodí. Spoluprací ve dvou při cvičení jsou výsledky nesrovnatelně lepší. Postupně se při spolupráci přidávají další cíle, tak jak to umožňuje situace.

Pohyb, tak jak se často zmiňuje, vede ani ne tak k hubnutí a tvarování postavy, ale spíše k devastaci nejprve kloubů páteře svalů a nakonec ke zdravotním komplikacím. Cesta ven je z toho pak čím dál těžší. Zákazníci tohle musí jednou pochopit, tím je řečeno, že musí mít také určité kvality, třeba v úsudku, které vůbec umožňují postup vpřed. Hubnutí bohužel neurčuje tolik pohyb, jak se říká a bohužel to říkají často lehkovážně i odborníci, ale hlavně jiné věci, jako biorytmus, vnitřní spalování, rychlost metabolismu, stav kloubů a páteře. Když tělo a páteř nefunguje správně na sport a nesmyslné cvičení úplně zapomeňte. Zpočátku se potíže dají rozhýbat pohybem, ale později se tímto pohybem tělo víc devastuje, pak už není úplná náprava vůbec možná a třeba nejde už sportovat.

Někdy spolupráce při masážích troskotá na zcela nepřijatelném přístupu ze strany klienta.

Ti zodpovědnější jsou dnes přesvědčení, že musí sportovat, např. kvůli hubnutí, zdravé životosprávě, dobré kondici, jenže i když to svaly, páteř a klouby nemůžou absolutně zvládnout. Ono někdy jde nějaká bolest rozhýbat, ale bývá to zrádné, rozhodovat se pořád jen na vlastní pěst. Stane se pak jen to, že navýšená kondice masáží je ihned zničená neposlušností a špatným přístupem k vlastnímu tělu ze strany klienta. 

Kvalitní masáž má být ohromením prostředím? Nesmysl.

Kvalitní, naprosto dokonalou částečnou masáž, vám může mistr masáží provézt třeba na hlučném nádraží. A co na louce? Dokážete si představit ohromení masáží na louce? Kvalitní masáž není o křišťálových lustrech ani o zlatých klikách, opravdu ne.  

Většina z nás bude muset kvalitní masáž hledat dlouho - to i v Praze!

Je to smutný rezultát dneška. Ani já nemohu nabídnout opravdu kvalitní masáž každému na poprvé, protože na to nemají připravenou psychosomatiku. Lidi jsou dnes připraveni na kvalitní jídlo nesrovnatelně častěji než na kvalitní masáž. Možná je to někomu strašně k smíchu, ale bohužel. Znamená to, že nechápou a nejsou zvyklí na doteky, ale na výborný pokrm jsou oproti tomu zvyklí až moc.

Nejkvalitnější masáže jsou možné jen tam, kde jsou životním stylem

Dokonce se masáž má za jakousi atrakciV naší zemi máme nejčastěji na výběr mezi občasnou návštěvou u maséra, masáže doma od známých či partnerů. Doma není třeba rozlišovat mezi pojmy masáž a dotek. Obojí může být nekvalitní i kvalitní. Co je to kvalitní dotek pozná jen kdo to na sobě sám poznal a má na to připravené tělo a jen takový člověk ho může také poskytnout dál.

Aktualizace 12.12..2015 E. Reiter