po 10 letech studia různých fyzických terapií jsem došel k názoru, že nelze najít účinnější terapii, léčbu, os. rozvoj a zvýšení kondice, než jak to je propracované na východě. Nabízí se tam možnost chytit se nějaké metody a najednou zjistíte, že je součástí něčeho velikého. Čeho velikého? Jsou to cesty, které nalezli lidé na velmi vysoké úrovni chápání života a lidského těla. Z jejich pohledu jde léčit každého, kdo není na jejich úrovni. Mají pravdu, protože z praxe vím, že lidé nejsou schopni včas zaregistrovat, že jejich kondice a později i zdraví je na prudkém sestupu, když už něco bolí je už dávno pozdě, rozpoznávají až akutní stav. Doktoři se svými aparáty na tom nejsou o nic lépe. Léčba propuknutých nemocí je na východě považovaná za selhání péče o sebe nebo zdravotního systému. U nás jsou metody pomoci výborné jen v akutní medicíně, ale já nechci být pořád na pokraji ohrožení života a být stále znovu zachraňován. Preventivní metody jsou u nás sice roztříštěné, avšak často vůči sobě v protikladu a nejspíš nakonec dojdete k závěru, že jsou součásti jednoho stále složitějšího chaosu. U nás je klidně možné tvrdit, že zdravotní péče je stále modernější a zároveň nutně ve shodě s realitou konstatovat, že lidi jsou na tom zdravotně stále hůř. Věk dožití je něco jiného. Mám dojem, že většina lidí u nás považuje vše ostatní mimo západní farmacii a doktora za šarlatánství. Připomíná to nechvalný středověk.

Prevence se u nás nechává na jednotlivcích, nic pořádného se nenabízí, východu s tímhle nelze konkurovat, potravinové doplňky, zbytečná vyšetřeni, když přijdete s něčím menším za doktorem, jste podezřelý, možná i simulant. Nebo jdete pozdě. Rady typu musíte cvičit, hýbat se, zdravě jíst... jsou příliš levné. Patří do časopisů ke kafíčku, ale ne do ordinací! Přístup k velkému množství informaci sice máme, ale jen málo kdy je to k prospěchu věci. Každý, kdo může, si chce dělat milión věcí a nejraději naráz. Chodí ke mně mnoho lidí ze zvědavosti, aby si vyzkoušeli další metodu ve své nikdy nekončící řadě, chtějí nové a nové rady. Chtějí mě pak posuzovat podle toho, o kolik lépe se cítí po jedné návštěvě a jak dlouho jim to vydrží. Zvědavost je jednou z nejslabších motivací k příchodu ke mně, je to příliš vrtkavá emoce, daleko lepší je chuť na sobě zapracovat. Nejlepší přístup mají ti, kterým klasická medicína nepomohla, pokud není pozdě, jsou výsledky obrovské. Nejlepší by bylo, kdyby se ke mně chodilo na vrcholu sil, tam mohu ze síly Čínské masáže nabídnout nejvíc.

Můžete využít možnost konzultací zdarma, dále poradenství ve vztazích, kde je snaha o zlepšení vzájemného fyzického kontaktu. Jsem v ulici Dittrichova 5, na hranici Prahy 2 a Prahy 1 v centru, stanice Karlovo náměstí, od metra cca 100m.  Podívejte se také, kde jinde v PRAZE najdete mé masáže.